Skip to content

Do czego służą systemy ultrasonograficzne?

Ultrasonografy służą do obrazowania narządów wewnętrznych, naczyń i struktur tkanek miękkich. Urządzenia te są nieinwazyjne, bezpieczne i przenośne. Ultradźwięki pozwalają na wizualizację narządów, naczyń krwionośnych lub tkanek w czasie rzeczywistym. Mogą być również wykorzystywane do kierowania użyciem innych urządzeń medycznych, takich jak igły czy cewniki.

Zastosowania:

Tkanki miękkie: USG układu mięśniowo-szkieletowego jest używane do wizualizacji ścięgien, więzadeł i mięśni; USG naczyniowe jest używane do wizualizacji naczyń krwionośnych; USG piersi jest używane do badania piersi; USG nerek jest używane do wizualizacji nerek.

Nowotwory: USG może być wykorzystywane do wykrywania guzów nowotworowych lub mas w określonych częściach ciała. Może być również stosowany podczas biopsji, sonogramów i procedur endoskopowych, aby pomóc monitorować postępy.

Położnictwo: USG położnicze jest wykonywane rutynowo w czasie ciąży w celu monitorowania rozwoju i wzrostu płodu, identyfikacji wszelkich nieprawidłowości i podjęcia decyzji, czy wymagana jest bardziej inwazyjna procedura (np. amnioinfuzja).

Aparatura ultrasonograficzna jest nieocenionym narzędziem w świecie medycyny. W niektórych przypadkach jest to jedyny sposób, aby uzyskać wyraźny obraz tego, co dzieje się wewnątrz ciała pacjenta. Ultradźwięki mogą dostarczyć szczegółowych obrazów narządów i tkanek w sposób, w jaki nie mogą tego zrobić promienie rentgenowskie i tomografia komputerowa.

Przenośny sprzęt ultrasonograficzny

Przenośny sprzęt ultrasonograficzny to rewolucyjne unowocześnienie podstawowego narzędzia diagnostyki medycznej. Obrazowanie ultradźwiękowe jest dostępne od dziesięcioleci i pomaga lekarzom i technikom wykrywać problemy, które w przeciwnym razie mogłyby pozostać niewykryte. Przenośne USG urządzenia ultradźwiękowe zmieniają jednak sposób, w jaki są używane. Te podręczne urządzenia są wykorzystywane na wiele nowych sposobów, na przykład przez ratowników medycznych na miejscu wypadku i w terenie.

Technologia stosowana w przenośnych ultrasonografach znacznie się rozwinęła na przestrzeni lat. Sprzęt i oprogramowanie stały się mniejsze, bardziej przyjazne dla użytkownika i wydajniejsze. Jednym z głównych powodów tak dużego postępu jest możliwość przechowywania obrazów i danych w formie elektronicznej, a nie na kliszy, jak to miało miejsce w przeszłości.

Możesz teraz przechowywać tysiące zdjęć lub filmów na urządzeniu typu pendrive, które można łatwo przenosić z jednego miejsca na drugie.