Róże z pewnością zaliczane są do kwiatów, uznawanych za najpiękniejsze. Jednocześnie jednak wskazywane są jako te, które mają niezwykle duże wymagania, dotyczące ich prawidłowej uprawy. Jednak obecnie każdy może spróbować swoich sił w uprawie róż, wystarczy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jeśli chcemy zdobyć sadzonki róż Rosa Rugosa lub inne upatrzone krzewy, to szukajmy w szkółkach róż.

Sadzonki róż – gdzie je zdobyć?

Aby rozpocząć hodowlę róż, trzeba przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednie sadzonki. Tutaj nie ma problemu z ich zakupem, niemal każda szkółka róż oferuje bogaty wybór różnorodnych sadzonek, co znacznie ułatwia wybór odpowiednich. Z pewnością w takim miejscu dostaniemy Rosa Rugosa czy inne interesujące nas krzewy róż.

Zazwyczaj dostępne są dwa rodzaje sadzonek – w doniczkach i z tak zwanymi gołymi korzeniami. To, który rodzaj zostanie zakupiony, uzależnia sposób ich hodowli jak również moment, w którym powinny być wysadzone do gruntu. Te, które kupowane są w doniczkach, można wysadzać do gruntu praktycznie przez cały okres wegetacyjny. Sadzonki z gołymi korzeniami wysadza się na wiosnę lub jesienią. Są one bowiem hodowane w szkółce w gruncie, i przed sprzedaż z niego wykopywane. Jeśli jednak ktoś decyduje się na zakup takich sadzonek wiosną, powinien pamiętać o tym, że zazwyczaj były one przechowywane przez okres zimowy w chłodni.

Które sadzonki wybrać?

Osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w hodowli róż, powinny raczej zdecydować się na zakup sadzonek w doniczkach. Mają bowiem znacznie większe szanse na to, że nie tylko szybko się przyjmą, ale również bez problemu przetrwają nadchodzącą zimę. Plusem na pewno jest to, że można je sadzić praktycznie przez cały czas. Wysadzone wiosną dają szanse na uzyskanie pięknych kwiatów jeszcze w tym samym sezonie. Oczywiście termin sadzenia powinien być dostosowany do miejsca zamieszkania. Należy bowiem unikać sytuacji, że po wysadzeniu sadzonek przyjdą przymrozki, które mogą przyczynić się do ich obumarcia.

Sadzonki z tak zwanymi gołymi korzeniami są nieco bardziej odporne na ewentualne wahania temperatur po wysadzeniu, znacznie częściej są w stanie przetrwać przymrozki. Jednak ich minusem z pewnością jest to, że potrzebują znacznie więcej czasu do tego, aby właściwie się ukorzenić, dlatego też nie zawsze można liczyć na kwiaty w tym samym sezonie. Jeśli ktoś decyduje się na wysadzanie róż jesienią, musi się liczyć z tym, aby odpowiednio zadbać o ich ochronę przed niskimi temperaturami. Młode sadzonki są znacznie bardziej podatne na zimno, dlatego też ich ochrona musi być znacznie większa. Wysadzanie róż jesienią znacznie lepiej sprawdza się na terenach, gdzie zimą temperatury nie spadają do bardzo niskich wartości.

Możesz również cieszyć się: