Skip to content

Pamięć o zmarłym

Kiedy umiera bliska osoba, ich najbliżsi, odczuwają strach, smutek, niepokój i ogromny ból. Podczas ostatniego pożegnania, żegnają bliskich obiecując przy tym, że nigdy nie zapomną o nich. Tuz po pogrzebie, najbliższa rodzina, rozważa postawienie nagrobka, który ma być w pewien sposób oznaczeniem miejsca, w którym pochowano bliskich. To właśnie tam, będą mogli odwiedzać grób, modlić się, czy zapalić symboliczną lampkę, posiedzieć i powspominać najbliższych.

Bogata oferta pomników nagrobnych sprawiła, że dostępnych jest wiele nagrobków, różniących się od siebie głównie materiałem, z jakiego zostały wykonane, kolorem i wzorem. Najczęściej wybierane są nagrobki granitowe, dostępne zarówno w formie płyty urnowej, pojedynczego lub podwójnego pomnika. Czemu to właśnie one cieszą się największym zainteresowaniem?
Pomniki granitowe, są trwałe i solidne. Nie są podatne na zarysowania czy pęknięcia. Ponadto, doskonale znoszą wysoka i niską temperaturę, deszcz oraz grad. Wraz z postępem technologicznym, na potrzeby klientów, przygotowano bogata ofertę nagrobków, które dostępne są w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach. Zastosowanie specjalnych, drewnianych wsporników, umożliwia postawienie pomnika nagrobnego nawet tuż po śmierci, unikając przy tym pęknięcia płyty, poprzez osuwanie się ziemi. Jest to zatem pewny i bezpieczny sposób, na wyróżnienie miejsca pochówków naszych bliskich.

Pielęgnacja nagrobków. Jak czyścić płyty, by nie powstawały na nich brzydkie smugi oraz przebarwienia? Skuteczne i proste metody.
Granit to kamień, który nie wymaga specjalnego traktowania. Jego powierzchnię, można umyć za pomocą specjalnych środków, przeznaczonych do mycia nagrobków. Dostępne są one niemal w każdym, większym sklepie, oraz w sklepach, znajdujących się na terenie cmentarza, czy w zakładach kamieniarskich. Niewielką ilość środka czyszczącego, należy umieścić w letniej wodzie, i porządnie wymieszać. Następnie zmoczyć ściereczkę, i umyć nią porządnie powierzchnię nagrobka. Gdy nie dysponujemy środkami czyszczącymi, przeznaczonymi do granitu, można zdecydować się na wodę z płynem do naczyń. To rozwiązanie, jest równie skuteczne, i nie spowoduje zniszczenia kamienia.

Gdy pomnik stracił swój blask, wystarczy przetrzeć go wilgotną ściereczka, zamoczoną w wodzie z octem. W ten sposób, kamień będzie się prezentował ładnie. Te proste metody pielęgnacji nagrobków, z pewnością okażą się skuteczne. Warto o nich pamiętać, podczas planowania uprzątnięcia grobów najbliższych, podczas odwiedzin na cmentarzu.