Skip to content

Wykończenie wymarzonego domu

Kiedy stan surowy Twojego nowego domu został zamknięty, chcesz z pewnością jak najszybciej się wprowadzić! Musisz jednak wiedzieć, że zanim zamieszkasz w nowym domu, musi jeszcze minąć trochę czasu. Niektórych prac nie możesz przyspieszyć, ale z pewnością możesz postawić na tynki maszynowe! Dowiedz się, w jaki sposób je się nakłada, czym się wyróżniają i na co należy zwrócić szczególną uwagę!

Tynk maszynowy – łatwy w nałożeniu, ale tylko dla profesjonalistów

Tynki nakładane przy pomocy agregatu nakłada się niezwykle łatwo. Prace tynkarskie maszynowe trwają mniej więcej około 3 tygodni. Ponadto nie potrzebujesz miejsca na betoniarkę, piasek czy składowanie wapna. Mniej bałaganu, krótszy czas wykonania to tylko niektóre z zalet tynków maszynowych. Musisz wiedzieć też, że tynk agregatowy mimo, iż wydaje się na pierwszy rzut oka w zasadzie wychodzi taniej, ponieważ tradycyjne prace tynkarskie trwają mniej więcej 3 miesiące – trzeba za ten czas płacić ekipie za robociznę!

Co musisz wiedzieć przed wykonaniem tynków maszynowych?

Stan surowy zamknięty domu jest jednym z wymogów, które trzeba spełnić, aby położyć takie tynki. Gdy ściany są żelbetonowe, wówczas musi minąć około 90 dni od zamknięcia stanu surowego. Jeśli chodzi o ściany z pustaków, tutaj powinniśmy wstrzymać się z pracami w terminie miesiąca od zamknięcia stanu surowego. Temperatura w pomieszczeniu, gdzie będą układane tynki musi wynosić co najmniej 5 stopni. Na prace tynkarskie wybierz ciepłe pory roku. Poza tym pamiętaj o tym, że:
-dach musi mieć pokrycie docelowe lub tymczasowe
-w domu musi być sprawna instalacja centralnego ogrzewania
-instalacja wodociągowa powinna być podłączona i działająca
-nie zapomnij też, że w domu musisz mieć instalację elektryczną z puszkami i skrzynkami
-musisz również mieć wykonaną stolarkę okienną i drzwiową

Jak nakłada się tyki maszynowe i jakie są rodzaje tynków maszynowych?

Przed tynkowaniem, ekipa fachowców upewnia się, że ściany są na tyle suche, że możliwe jest rozpoczęcie tynkowania. Następnie oczyszcza się ściany z pyłu i kurzu oraz przygotowuje tynki. Tynk maszynowy mieszany jest w agregacie i składa się z odpowiednich proporcji proszku tynkowego i wody. Tynk nanoszony jest maszynowo, ale to oczywiście nie koniec prac! W zależności od rodzaju tynku maszynowego potrzebne są dwie lub jedna warstwa.

Wyróżniamy następujące rodzaje tynków maszynowych:

tynki maszynowe gipsowe
-tynk maszynowy wapienne
-tynki cementowo-wapienne

Gipsowy tynk jest najmniej problematyczny. Łatwo uzupełnia się ubytki i wyrównuje go – mechanicznie lub ręcznie. Jest on też tańszy niż na przykład tynk cementowo-wapienny. Po nałożeniu tynku należy załatać ubytki, wyrównać powierzchnię a niekiedy przed przystąpieniem do prac trzeba też zagruntować ściany. Jeśli korzystasz z fachowych usług, wówczas osoby, które będą wykonywały tynki podpowiedzą Ci, jaki tynk jest polecany do Twoich ścian: zależy to od rodzaju materiału, z jakiego ściany są zrobione oraz ewentualnych nierówności na powierzchniach. Tynk maszynowy kosztuje około 30 złotych za jeden metr kwadratowy, ale ostateczna cena jest zależna od powierzchni do otynkowania oraz tego, czy samodzielnie kupujesz materiały, czy zlecasz to tynkarzom. Zawsze jednak opłaca się postawić na tego rodzaju tynki – są szybkie wykonaniu i nie generują bałaganu oraz oczywiście dzięki nim możesz wcześniej zamieszkać w swoim domu!