Skip to content

Zabezpieczanie wykopów – jak to zrobić?

Coraz częściej w ostatnim czasie przeprowadza się różnorodne prace budowlane. Nie powinniśmy zapominać o tym, że bardzo często jest to bezpośrednio związane między innymi z dużą ilością domów jednorodzinnych, jakie obecnie się buduje. Jednak również grunty są sprzedawane pod różnorodne nieruchomości pod inwestycje, o czym także powinniśmy pamiętać. Niezależnie od przeznaczenia danej nieruchomości, istotne jest aby pamiętać o właściwym zabezpieczeniu gruntu. Co powinniśmy w tym przypadku zrobić? Co jest bardzo ważne, jeżeli zależy nam na tym, aby prace przebiegły w pełni sprawnie i bezpiecznie?

Jak bezpiecznie wykonać wykop?

Prace budowlane w szczególności na otwartym terenie mogą być sporym zagrożeniem w szczególności, jeżeli decydujemy się na głębokie wykopy. W tym przypadku powinniśmy pamiętać o tym, że jeżeli jest to teren ogólnodostępny, pomimo stróżującej ochrony, do wykopu przez przypadek mogą dostać się niepożądane osoby. Dlatego w tym przypadku bardzo ważne jest, aby w odpowiedni sposób go zabezpieczyć. Tylko dzięki temu tak naprawdę unikniemy problemów z wypadkiem na placu budowy, jak również będziemy mieć świadomość, że wykonana przez nas praca nie pójdzie na marne i tym samym wykop sam się nie zapadnie. W szczególności może to być bardzo trudne w przypadku głębokich wykopów. Gdy prace wykonane są na głębokości kilku metrów, oczywiście musimy liczyć się z tym, że może dojść do samoistnego zasypania się takiego wykopu. W jaki sposób możemy go odpowiednio zabezpieczyć?

Zabezpieczanie wykopów – o czym musimy pamiętać?

Przede wszystkim bardzo ważne w tym przypadku jest określenie, z jakim typem gleby mamy do czynienia. Jest to bardzo istotne, ponieważ to właśnie na tej podstawie będziemy mogli dobrać odpowiednie metody, dzięki którym przeprowadzimy wykopy. W zależności od wybranej przez nas metody będziemy mogli także dobrać właściwe metody zabezpieczenia takiego wykopu.

Bardzo popularne w ostatnim czasie zabezpieczenia wykopów to między innymi system aluminiowych szalunków. Nie powinniśmy zapominać o tym, że to dzięki nim możemy bardzo szybko, ale także skutecznie zabezpieczyć wykonywany przez nas wykop. Bardzo duże znaczenie w tym przypadku ma użycie wysokiej jakości materiałów, za pomocą których możemy solidnie zabezpieczyć wykop nawet w przypadku, gdy ma on kilka metrów głębokości. Jak już wcześniej wspomniano w takich przypadkach ziemia może sama się osunąć, a to może być niebezpieczne dla pracowników budowy. Nie powinniśmy zapominać także o tym, że w tym przypadku będziemy musieli niektóre prace wykonać ponownie, co także zabierze nam sporo czasu.

Doskonałymi produktami, które możemy z powodzeniem zastosować do zabezpieczenia wykopu to między innymi wspomniane wcześniej systemy aluminiowych szalunków. Warto w tym przypadku wybrać system aluminiowych szalunków wykopowych typu LITEBOX. Jest to coraz bardziej popularny produkt, ponieważ możemy go znaleźć na rynku w bardzo atrakcyjnej cenie, a dodatkowo nie waży zbyt dużo. Szacuje się, że jego waga może osiągnąć do 42 kilogramów. Nie powinniśmy zapominać o tym, że takie rozwiązanie doskonale wypełnia lukę pomiędzy ciężkimi, jak również bardzo kłopotliwymi systemami stalowymi, a także ręcznymi deskowaniami drewnianymi. Takie produkty możemy z powodzeniem przewozić za pomocą aut dostawczych.