Skip to content

Zakup żarówek led do samochodu

Żarówki led czy tradycyjne H7?

Obecnie bardzo popularne stały się żarówki led. Jest to produkt, który często wybieramy do naszych mieszkań, gdyż obecnie żarówki te są dosyć tanie i energooszczędne. W samochodach najczęściej spotyka się tradycyjne żarówki tak zwane H7. Żarówki te zapewniają dobrą widoczność na drodze i umożliwiają kierowcy zareagowanie na pojawiające się zagrożenie. Jednak część kierowców wymienia stare żarówki typu H7 na żarówki led, by jeszcze bardziej poprawić widoczność na drodze. Warto jednak wspomnieć, że żarówki led nie są pozbawione wad, a więcej światła na drodze nie zawsze równa się większemu bezpieczeństwu.
Żarówki samochodowe są to części auta, które najczęściej musimy wymieniać. Tradycyjne żarówki H7 cechują się dobrą mocą świecenia, a także dobrym rozkładem światła. Żarówki te cechują się również dosyć dobrą żywotnością. Szacuje się, że wymiana żarówek typu h7 następuje po około trzystu do pięciuset godzinach. Jest to bardzo dobry wynik. Część kierowców skarży się jednak, że tradycyjne żarówki świecą zbyt słabo. Z tego też względu na rynku zaczęły pojawiać się zamienniki tych żarówek, w tym żarówki samochodowe led.

Zalety i wady żarówek led

Żarówki led posiadają kilka bezsprzecznych zalet. Do jednej z nich należy zaliczyć fakt, że żarówki te święcą ze zdecydowanie większą mocą w porównaniu do żarówek typu h7. Żarówki led świecą jaśniejszym światłem, świecą mocniej oraz mogą świecić na dalszą odległość (w przypadku zakupu żarówek u znanego producenta). Zalety tych żarówek mogą jednak stać się równocześnie ich wadą, gdyż w przypadku zakupu tańszych żarówek led istnieje problem z odpowiednim ustawieniem granicy światła i cienia. W ten sposób instalując tanie żarówki led możemy sprawić, że oślepimy kierowców jadących z naprzeciwka. Zbyt mocne światło jest bowiem bardzo niebezpieczne i stanowi zagrożenie dla nas jak i dla osób jadących z przeciwległej strony. Drugim istotnym problemem w przypadku żarówek led jest ich montaż w samochodzie. Najczęściej nie jest możliwe zainstalowanie żarówek led bez wycięcia części reflektora. Żarówki led są bowiem większe i posiadają dodatkowe kable, czego nie posiadały zwykłe żarówki H7. Ingerując w reflektor musimy się liczyć z tym, że stanie się on nieszczelny i zacznie parować. Spowoduje to mniejszą widoczność na drodze i stanowi potencjalne zagrożenie. Żarówki led nie są również legalne. Ich montaż może zakończyć się mandatem karnym i może sprawić, że nie przejdziemy przeglądu na stacji kontroli pojazdów. Żarówki led nie posiadają bowiem homologacji. Z tego też względu producenci informują o tym na opakowaniach oraz zamieszczają informację, iż żarówki led są przeznaczone do użytku podczas jazdy poza drogami publicznymi. Kupując więc tego typu żarówki do naszego samochodu warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Czasem lepszym rozwiązaniem może być zakup droższej żarówki H7. Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na żarówki led najlepiej wybrać te droższe, markowe. w ten sposób będziemy mieć gwarancję zadowolenia.